Manapság nem könnyű oda eljutni, hogy állásinterjún nyíltan beszélhessünk arról, nőként, anyaként, milyen munkarendet tudunk vállalni, és mire van szükségünk ahhoz, hogy a munkát és családot összeegyeztessük.
Szerencsére egyre több cég van, ahol ez felmerül, és az anyák ilyenkor váratlan helyzetbe kerülnek: az elutasítást, kifogásokat, magánszférában kíváncsiskodást már megszokták, konstruktív, nyitott munkáltatóval viszont nem nagyon volt alkalmuk gyakorolni az állásinterjús helyzetet. Ennek elősegítésére gyűjtöttünk össze pár érvet, gyakorlati tudnivalót.
Érvek a nők, anyák alkalmazása mellett
A sok negatív sztereotípiát racionális érvekkel háttérbe lehet szorítani minden interjúnál. Ezeket az érveket neked nőként, anyaként jól kell ismerned. Általánosságban a lojalitás mindenképpen megemlíthető, mert a nők munkaerő-piaci nehézségei mellet, az a nő, aki talál egy jó munkahelyet, mindent meg fog tenni érte, hogy ott helytálljon. Az átlagon felüli problémamegoldás, a gyors helyzetfelismerés kiemelkedő kompetenciád: egyszerre többféle szerepben kell megfelelned, és ebben nincs lehetőség pihenésre, folyamatosan így kell élned.
Tehát kitartó, állhatatos, felelősségteljes vagy. Ezek alapján melyik munkáltató ne szeretne téged a munkavállalói között tudni? Ha sikeresen meggyőzted őket, akkor a gyakorlati helyzetek átbeszélése következik:
- Milyen munkarend lenne neked megfelelő?
A feladatokat már megismerted az álláshirdetésből, az állásinterjús beszélgetésből, a szakmai múltadból is tudhatod, mi vár rád, már „csak” a napi gyakorlatról kell beszélni. Reggel hány órára tudsz beérni? Ha a munkakezdési időhöz képest csak később, mert előtte oviba, bölcsibe viszed a gyermeked, nem biztos, hogy baj. Beszéljétek meg, hogy a napi 30 perc késést hogyan fogod bepótolni (Távmunkával? Neked másképp legyen a munkaidő vége? Legyen inkább 6 órás munkaidőd, annak megfelelő törvényi keretekkel?) Legyenek ötleteid, javaslataid. Ismered a szakterületet, tudod, milyen feladatokkal jár, azokat hogyan lehet beosztani. Az sem biztos, hogy minden egyes feladatot csak munkaidőben lehet elvégezni, pl. adminisztráció elvégezhető otthonról is, munkaidőn túl, babafürdetés után akár. - Hogyan kezeled a váratlan helyzeteket?
Ha már elnyertétek egymás bizalmát a leendő munkáltatóval és valóban érdemes arról beszélni, hogy hogyan fogod megoldani a szülői értekezleteket, esetleg gyermeked betegsége miatti hiányzásodat, akkor erre is legyen kész terved.
Akkor mi történik, ha a cég áll elő váratlan feladattal? Hogyan tudod gyorsan átszervezni az otthoni teendőidet, hogy a váratlanul felmerült feladatokat, előrehozott határidőt megfelelően tudd kezelni? - Milyen eszközökre, információkra van szükséged?
Ha távoli munkavégzésről beszélünk, kapsz-e például notebookot, vagy magadnak kell az otthoni munkavégzés feltételeiről gondoskodnod? Vannak-e megfelelő szoftvereid, internetkapcsolatod stb. Elektronikusan, távoli, biztonságos internetkapcsolattal elérhetők-e a munkádhoz szükséges anyagok, iratok, vagy csak papíralapon, az irodában vannak? Ha ez utóbbi, kapsz-e lehetőséget arra, hogy digitalizáld, azt, amire szükséged van, nem ütközik-e biztonsági szabályokba ez a cégnél? - Mutasd meg, hogy képes vagy pihenni!
Talán furcsának tűnik ez a tanács, de a legtöbb ember empatikusnak gondolván magát, felépítette a túlhajszolt anya mítoszát is magában. A túlhajszolt munkavállaló pedig rosszul teljesít… El kell oszlatnod ezt a tévhitet, így a társalgás során találd meg a lehetőséget arra is, hogy a hobbidról, szabadidődről beszélj.