Nagyszülői GYED - Gyöngyösi Család és KarrierPont

A nagyszülői gyedet az a nagyszülő kaphatja meg, aki még dolgozik, de a munkát – ha csak nem az otthonában végzi – fel kell adnia a gyerekfelügyeletért cserébe – derül ki a kormány által benyújtott javaslatból.

Benyújtotta a kormány a nagyszülői gyedről szóló törvényjavaslatot . A nagyszülők akkor kaphatnak gyedet a javaslat szerint, ha a gyermek születését megelőző két évben legalább 365 napon át biztosítottak voltak. Szintén feltétel, hogy a gyerek mindkét szülője, egyedülálló szülő esetében a gyermeket gondozó szülő keresőtevékenységet végezzen.

A nagyszülői gyed akkor jár, ha a gyereket a szülők nevelik, és a nagyszülő csak napközben felügyeli a gyereket, emellett a szülőnek nyilatkoznia kell arról, hogy egyetért a gyed nagyszülő általi igénybe vételével. A nagyszülői gyedet 2020. január 1-től lehet kérni, és legfeljebb két évig, ikreknél pedig három évig folyósítják. Ha több unoka van, aki után gyedre lehet menni, akkor is csak egyetlen nagyszülő élhet a lehetőséggel. Ha viszont több különböző várandóságból származó gyerekre felügyel a nagymama vagy a nagypapa, akkor gyerekenként állapítják meg a gyedet.

Nem járhat nagyszülői gyed azoknak, akik keresőtevékenységet folytatnak, kivéve, ha azt otthon végzik. Akkor sem jár az ellátás, ha a gyereket napközbeni ellátást biztosító intézménybe, például bölcsődébe vagy óvodába íratják be. Nem kaphat nagyszülői gyedet az sem, aki másféle rendszeres pénzellátást, például öregségi nyugdíjat, korhatár előtti ellátást, szolgálati járandóságot, táncművészeti életjáradékot, átmeneti bányászjáradékot, megváltozott munkaképességű személyek ellátását, özvegyi nyugdíjat vagy ápolási díjat kap.

Egy átlagfizetéssel rendelkező nagyszülő 200 ezer forint GYED- et is kaphat a családvédelmi akcióterv 7. pontja alapján.

A kormánynak a legfontosabb iránytű a családok véleménye, így a családvédelmi akcióterv a különböző élethelyzetekre kíván megoldást nyújtani. A babaváró támogatás az egyre kitolódó gyermekvállalásra, a családi otthonteremtési kedvezmény a lakhatási problémákra, az autóvásárlási támogatás a többgyerekesek problémáira reagál.

A nagyszülői gyed bevezetését társadalmi felmérés is indokolja. Tíz éve a családok ötven százalékánál volt jellemző, hogy a nagyszülők besegítenek a gyermeknevelésbe, míg egy 2018-as felmérés szerint már a családok kétharmadánál igaz.